واکنش ولایتی به پیشنهاد غرب در مذاکرات آلماتی

8 اسفند 1391 ساعت 9:47

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل تاکید کرد که بنای جمهوری اسلامی ایران بر ادامه مذاکرات با 1+5 بر اساس حفظ منافع و حقوق اساسی ملت ایران بویژه در بخش هسته ای است.


به گزارش جهان، علی اکبر ولایتی درباره پیشنهاد اخیر غربی ها برای مذاکرات آلماتی مبنی بر اینکه در برابر تعطیلی فعالیت های هسته ای در سایت فردو تحریم صادرات فلزات گرانبها برداشته شود، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر حق قانونی و مشروع خودش پافشاری کرده و می کند.
 
وی افزود: در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای هم این موضع ثابت ایران است که بر حق و حقوق قانونی خود پافشاری کند.
 
ولایتی تصریح کرد: صرف نظر از اینکه کسانی که عضو 1+5 هستند چه موضعی اتخاذ کنند بنای جمهوری اسلامی ایران بر ادامه مذاکرات بر اساس حفظ منافع و حقوق ملت ایران در چهارچوب مقررات بین المللی بویژه در موضوع هسته ای است.
در ازای توقف غنی سازی ۲۰ درصد باید همه تحریم‌ها لغو شود

روز گذشته هم علا الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اگر قرار باشد برای توقف غنی سازی 20 درصد (با کشورهای گروه 1+5) مذاکره شود، باید ببینیم ما به ازای آن چه خواهد بود؛ هرچند در این زمینه شورای عالی امنیت ملی تصمیم گیر است و ما در مجلس فقط گاهی که نیاز باشد ورود پیدا می کنیم، همان گونه که چند سال پیش تصمیم گرفتیم که اجازه ندهیم دولت اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را ادامه دهد. در هر حال نظر شخصی من، لغو تمامی تحریم ها در صورت توقف غنی سازی 20 درصدی است.

روزنامه واشینگتن پست نیز روز دوشنبه از قول یک دیپلمات امریکایی نوشت، این گروه صرفا توقع دارد که درباره برخی اصول در مذاکرات آلماتی توافق شود.

این اظهارات با سخنان قبلی منابع غربی که گفته بودند یک پیشنهاد دارای جزئیات و مهم به ایران داده خواهد شد، منافات دارد.

در همین حال سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته است که این کشور قصد دارد در آلماتی نیز پیشنهاد خود درباره مذاکره مستقیم با ایران را تکرار کند.

برخی کارشناسان اصرار امریکا به این کار را در حالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی روز شنبه 28 بهمن خود تکلیف مسئله مذاکره دو جانبه با امریکا را کاملا روشن کرده اند، علامتی از تلاش امریکا برای به راه انداختن بازی های رسانه ای و ایجاد حاشیه در مذاکرات می دانند که خود به نوعی حاکی از عدم جدیت این کشور در مذاکرات است.


کد مطلب: 274101

آدرس مطلب: http://jahannews.com/vdccx0qis2bqms8.ala2.html

جهان نيوز
  http://jahannews.com